Budowlańcy z Ukrainy

solidni pracownicy tymczasowi

Największa grupa ukraińskich mężczyzn, którzy do Polski przyjechali w celach zarobkowych, pracuje właśnie w branży budowlano remontowej. Jak sami przyznają, zatrudnienie tego rodzaju pozwala im zarabiać nawet trzy razy więcej aniżeli w ich ojczyźnie.

Czy wiecie, że 93% przyjeżdżających z Ukrainy do Polski podejmuje u nas pracę? Ponad połowa z nich zostaje właśnie budowlańcami.

 Ile zarabiają budowlańcy z Ukrainy?

Średnio 2 000 złotych. To tak naprawdę niewiele, jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj wykonywanej przez nich pracy. To praca fizyczna, nierzadko w ciężkich warunkach technicznych i atmosferycznych. Ogromnym plusem jest jednak fakt, że aby zatrudnić się na budowie, nie jest wymagane większe doświadczenia ani umiejętności. Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają za niższą stawkę i sami szkolą pracowników.

Warto jeszcze pamiętać, że Polacy sporo zyskują, zatrudniając Ukraińców. Po pierwsze płacą im nieco mniej niż rodakom. Po drugie, przy legalnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, otrzymują wsparcie z Urzędu Pracy. Rząd Polski realizuje przecież program pomocowy dla Ukraińców. Dzięki niemu pracodawcy otrzymują miesięczne dofinansowanie w kwocie 800 złotych za każdego pracownika z Ukrainy. Co więcej, są zwolnieni z opłacania za niego składek ZUS.

Jakimi pracownikami są Ukraińcy?

Polscy pracodawcy niezwykle ich chwalą. Ukraińcy to solidni pracownicy tymczasowi, którzy angażują się w realizowane obowiązki zawodowe. Mają przecież ogromną motywację. Wylicza się, że ich miesięczne utrzymanie z naszym kraju wynosi średnio 700 złotych. Resztę wysyłają najczęściej bliskim, którzy pozostali na Ukrainie. Dzięki temu są w stanie w znaczny sposób podnieść komfort ich codziennego życia.

Okazuje się również, że Ukraińcy wykonują naprawdę ciężką pracę, nierzadko taką, do której nie kwapią się Polacy.

Prawda jest też taka, że z pracownikami z Ukrainy jest znacznie mniej problemów. Nie awanturują się, nie spóźniają do pracy, nie piją alkoholu, nie wydłużają przerw. Chętnie za to pracują w nadgodzinach i wykonują pracę ponad swoje obowiązki.

Kolejną zaletą są umiejętności Ukraińców. Oczywiście nie jest tak, że wszyscy, którzy przyjeżdżają pracować na polskich budowach, nie potrafią nic. Liczna grupa przyjezdnych z Ukrainy to mężczyźni, którzy w swojej ojczyźnie zdobywali doświadczenie przez wiele lat i mogą poświadczyć je odpowiednimi referencjami.

Jak zatrudnić budowlańca z Ukrainy?

Najlepiej zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy. Dzięki temu pracodawca może być pewny, że zatrudnia pracownika sprawdzonego, który posiada przede wszystkim pozwolenie na legalny pobyt i pracę w naszym kraju. Co więcej, agencja tego rodzaju tworzy profile kandydatów, dzięki czemu można zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną dokładnie takich, którzy odpowiadają wymaganiom w związku z zawodowymi obowiązkami.

Pamiętajmy, że budowlańcy z Ukrainy nie muszą posiadać większych umiejętności, nie muszą mieć też doświadczenia. Ważne, by byli w pełni sprawni fizycznie i byli chętni do nauki. Pracodawca zapewni im szybkie szkolenie.

Istotna jest też kwestia bariery językowej, ale w większości przypadków takowa w ogóle nie istnieje. Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, zazwyczaj potrafią sprawnie porozumiewać się w naszym języku. W końcu przyjeżdżają tu do pracy, więc zdają sobie sprawę, że komunikacja jest bardzo ważna.

Dodaj komentarz