Nauka przez zabawę

nauka i zabawa

Rola zabawy jest niezwykle istotna, jeśli pod uwagę weźmiemy prawidłowy rozwój psychiczny oraz fizyczny dzieci. Sama edukacja nie powinna natomiast przebiegać tylko w formie teorii, bo takową szybko zapominamy. Udowodniono natomiast, że wiedza zostanie znacznie lepiej utrwalona, kiedy nauka przebiega poprzez praktykę, a zrozumienie rozmaitych procesów tylko przez doświadczenie.

Przeczytaj także: nauka i zabawa

Tym samym, naukowcy dowiedli już dawno, że kształcenie kilkuletnich dzieci przebiega najsprawniej, kiedy jest połączone z zabawą. Ich koncentracja uwagi i skupienie nie jest jeszcze na tyle rozwinięte, by móc przyswajać samą teorię z pożądanym efektem. Ich pobudzona energia sprawia zresztą, że przedszkolaki spędzają w pełnym skupieniu nie dłużej niż 20 minut. Bardzo szybko zniechęcają się za to wtedy, gdy dostarczane informacje ich po prostu nie interesują. Zdarza się też tak, że to forma ich przedstawienia jest dla nich po prostu nieciekawa.

Okazuje się zaś, że tak naprawdę każdy rodzaj zabawy czegoś uczy. Budowa wieży z klocków to pojmowanie zależności przyczynowo skutkowych, ale też opanowanie sztuki perfekcji i cierpliwości. Zabawa lalką z rówieśnikami uczy zaś odpowiednich relacji społecznych. Jeśli rodzic chce dowiedzieć się, jak rozwija się i funkcjonuje jego dziecko, wystarczy wspólna zabawa grą planszową. To przecież nie tylko pokazywanie emocji czy nauka spostrzegawczości. Można sprawdzić, jak dziecko reaguje na sukces albo porażkę i jak wspiera osobę przegraną. Niby zabawa, ale jakże przydatna społecznie.

Dzięki zabawie, która uczy, sama edukacja nie jest już postrzegana jako ta nudna. Zdobywanie nowej wiedzy już nie zniechęca, ale zachęca. Rozrywka tego rodzaju rozbudza naturalną ciekawość do poznawania świata i rozmaitych reakcji, jakie w nim rządzą.

Co ciekawe, poprzez zabawę można uczyć w wielu aspektach. Planszówki usprawniają koncentrację uwagi, zapamiętywanie, logiczne myślenie, uczą, jak znosić porażkę i odnosić sukces. Nauka o kolorach może przebiegać poprzez malowanie farbami, a przeróżne zjawiska, które zachodzą w przyrodzie, można zrozumieć na podstawie eksperymentów, jakie możliwe są do wykonania w domu. Nauka poprzez zabawę może przebiegać w licznych aspektach, wystarczy jedynie trochę wyobraźni.

Uczyć się można zawsze i to nie tylko w wyznaczonych do tego placówkach. Procesy poznawcze następują też na placach zabaw w formie zabaw grupowych albo na salach zabaw. To już nie tylko miejsca z małpim gajem, gdzie dzieci oddają się swawolnym szaleństwom. W obiektach tego typu do dyspozycji są też animatorzy, którzy oferują zorganizowane zajęcia tematyczne i warsztaty, które pozwalają zdobywać nowe umiejętności. To tak również dostępny jest stół interaktywny i podłoga interaktywna Funtronic. Tzw. Magiczne Dywany umożliwiają przeprowadzenie licznych gier, które usprawniają kondycję ruchową dzieci i pozwalają zdobywać wiedzę.

Aby zabawa dawała dzieciom także możliwość rozwoju, warto by angażowali się w nią również dorośli. Nie chodzi o kontrolę zachowań dzieci, ale ukierunkowanie rozrywki w taki sposób, by rzeczywiście była ona pożyteczna. Okazuje się, że edukacja może sprawiać frajdę.

Dodaj komentarz