W każdym mieście niezwykle powszechnym widokiem są stada gołębi zanieczyszczające ulice, chodniki i dworce. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to oni są jedną z przyczyn brudnych przystanków autobusowych. Dokarmiając ptactwo, sprawiamy, że tracą one instynkt przetrwania i oswajają się one z ruchem ulicznym, spędzając więcej czasu w miejscach uczęszczanych przez nas. Warto wiedzieć, że w ptasich odchodach znajduje się mnóstwo bakterii i wirusów, które zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu. W skrajnych przypadkach spowodować one mogą utratę wzroku lub zapalenie opon mózgowych.
Jak możemy poprawić estetykę polskich ulic? Należy uderzyć bezpośrednio w nawyki ptaków – oprócz rezygnacji z dokarmiania ich, istnieją inne specjalne zabezpieczenia przed gołębiami. Polegają one na instalacji tak zwanych kolców uniemożliwiających przesiadywanie ptaków w wybranych miejscach. Przystanki autobusowe, dworce kolejowe, parapety budynków, to tylko niektóre miejsca, gdzie taki system ochronny zapewni pozytywne efekty. Szeroki wybór modeli zapewnia dostosowanie do każdego kształtu powierzchni.
Podstawa modułu jest wykonywana z przezroczystego poliwęglanu, który odporny jest na zróżnicowane warunki atmosferyczne, natomiast szpilki produkowane są z nierdzewnej stali (ich średnica wynosi zaledwie 1,3 mm). Dzięki temu zabezpieczenie jest mało widoczne i nie wpływa negatywnie na wizerunek miejsca, w którym zostało zastosowane. Warto również wspomnieć, że system kolców jest nieszkodliwy dla ptaków. Wykonany jest w taki sposób, aby ich nie ranić, a jedynie odstraszać i wpłynąć na zmianę miejsca ich żerowania oraz odpoczywania.
Koszty związane ze sprzątaniem ulic oraz naprawą zniszczonych elementów budynków, takich jak dachy czy elewacje, potrafią być naprawdę duże, dlatego warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, które pomogą nam pozbyć się problemu na co najmniej kilka lat. Pomimo że całkowite pozbycie się gołębi z miast jest niemożliwe, to w znacznym stopniu możemy poprawić wizerunek i ogólną czystość miejskich ulic i chodników oraz zatroszczyć się o zdrowie mieszkańców.