Co wybrać – szambo ekologiczne czy domową oczyszczalnię ścieków?

przydomowa oczyszczalnia

Właściciele domów jednorodzinnych (zwłaszcza na wsiach) nie zawsze mają dostęp do sieci kanalizacyjnej. W tym przypadku muszą oni na własną rękę zadbać o odprowadzanie z gospodarstwa ścieków. Mają oni do wyboru 2 podstawowe rozwiązania – bezodpływowy zbiornik, czyli potocznie mówiąc szambo lub instalację, jaką jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jeżeli mamy odpowiednio dużo miejsca i warunku do budowy takiej konstrukcji, będzie to z pewnością najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

 

Stosowane oczyszczalnie biologiczne  ścieków jest lepszym rozwiązaniem, niż składowanie ich w zbiornikach bezodpływowych. Co prawda koszty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z budową takiej oczyszczalni, przewyższają koszt szamba ekologicznego, jednak już po paru latach taka inwestycja powinna się zwrócić. Opróżnianie szamba każdego roku może nas kosztować nawet 4000 złotych, natomiast koszty związane z oczyszczaniem ścieków w wybudowanej oczyszczalni związane są tylko z poborem energii i oscylują w granicach 200 złotych rocznie.

Porównując oczyszczalnię biologiczną do innych typów, jest ona zdecydowanie przyjazna dla środowiska naturalnego. Kolejnym jej atutem jest łatwa obsługa. Warto też wspomnieć, że oczyszczalnie drenażowe i ekologiczne mają znacznie niższy parametr oczyszczania ścieków, przez co możliwe jest zanieczyszczanie gruntu pod konstrukcją.

Koszt budowy szamba ekologicznego (nawet dużego) jest niższy niż zainwestowane pieniądze w oczyszczalnię biologiczną, jednak jak wyżej wspomniane, stałe opróżnianie zbiornika nie jest dla nas opłacalne i już po kilku latach po budowie oczyszczalni będziemy „na plus”.

Dodaj komentarz