Jak płacimy za zakupy?

zakupy

Okazuje się, że Polacy coraz częściej dokonują płatności za zakupy w formie bezgotówkowej. Dziwić może ten fakt tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu nadal preferowaliśmy gotówkę. Dzisiaj zdecydowanie chętniej płacimy kartą a co więcej, coraz częściej płacimy wykorzystując tzw. zbliżeniówki. Na rynku polskim funkcjonuje już blisko 20 milionów tego rodzaju kart, co stanowi 57% wszystkim kart wydanych przez banki w naszym kraju.

Stajemy się coraz bardziej wygodni i przedsiębiorcy oferujący punkty handlowe czy usługowe doskonale zdają sobie z tego sprawę. Do końca ubiegłego roku terminal kart płatniczych, za pomocą którego możliwe było wykorzystanie karty zbliżeniowej znajdował się aż w 145 000 punktów a każdego miesiąca liczba ta wzrasta. Warto przy tym dodać, że patrząc na podobne rankingi w całej Europie jesteśmy pod tym względem liderem.

Oczywiście, nadal dokonujemy też płatności gotówkowych, ale przede wszystkim za zakupy drobne, o niewielkiej sumie. Ciekawostką może być fakt, iż karty używamy przeważnie wtedy, gdy kwota za zakupy jest wyższa aniżeli 50 złotych.

Pamiętajmy, że jeśli tylko sklep posiada terminal kart płatniczych to możemy zapłacić za zakupy kartą bez względu na ich wartość. Niektóre punty ze względu na pobieraną prowizję ograniczają klientów wyznaczają na przykład limit zakupowy. To niezgodne z prawem i takie zabiegi powinny być ostro krytykowane.

Dodaj komentarz