Jak dbać o antyki?

dbanie o antyki

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wymagającą inwestycją są antyki. Nie wystarczy sam ich zakup, ważna jest również ich należyta konserwacja. Antyki zyskują na wartości wraz z upływającym czasem, im są starsze, tym bardziej cenne. Aby jednak tak było, trzeba zachować je w pierwotnym stanie a renowacja mebli musi odbywać się na określonych zasadach.

 

Nie można na przykład zmieniać konstrukcji takich mebli, dodawać elementy, zmieniać kształtu czy koloru. Antyczne meble stworzone są ręcznie, z wysokiej jakości drewna. Jeśli ktoś nie posiada ku temu odpowiednich umiejętności, warto, by zatrudnił w tym celu specjalistę.

Stara szafa znaleziona na strychu czy komoda po cioci chociaż wydaje się starociem, to może mieć ogromną wartość. Osoby, które znają się na odnawianiu antyków mogą przywrócić takim meblom dawną świetność, dzięki czemu staną się one niezwykle cenne.

Codzienna pielęgnacja takich przedmiotów, również musi odbywać się na określonych zasadach. Należy czyścić je delikatnie, najlepiej bawełnianą ściereczką, zwilżoną jedynie wodą. Nie warto stosować chemicznych substancji czyszczących, bowiem trwale możemy uszkodzić lakier naniesiony na drewno. I chociaż meble z dobrej jakości drewna uznawane są za jedne z najbardziej trwałych to akurat z antykami powinniśmy obchodzić się nader ostrożnie, jeden błąd i całość może stać się bezwartościowa.

Dodaj komentarz