Cyklinowanie podłogi – kompendium wiedzy

Cyklinowanie podłogi to podstawowa forma renowacji podłoża, które wykonano z naturalnych desek drewnianych. Drewno jest jednym z najstarszych surowców, przy tym najbardziej trwałych, natomiast nie da się ukryć, że przy ogromie swoich zalet, posiada także właściwości, przez które konieczne staje się regularne odnawianie takiej podłogi. Zabezpieczone lakierem drewno, po latach intensywnej eksploatacji może ulec starciu i zniszczeniu. Dobrą informacją jest zaś to, że naturalne deski można poddawać renowacji wielokrotnie – to inwestycja tańsza, aniżeli wymiana całej podłogi na nową. Jak wycyklinować podłogę? Przedstawiamy, na czym polega ten zabieg, jakie daje efekty i co zyskuje użytkownik podłogi z drewna.

Cyklinowanie podłogi krok po kroku

Cyklinowana podłoga zostaje najpierw pozbawiona wierzchniej warstwy lakieru, który uległ już uszkodzeniu. Ten zabieg przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalnej maszyny, cykliniarki, która posiada profesjonalne tarcze ścierne.

Kiedy podłoga jest już oszlifowana, kolejnym etapem cyklinowania jest uzupełnienie ubytków w deskach, jakie powstały w wieloletnim cyklu jej używalności. Najczęściej uzupełnia się sęki albo zbyt duże szpary pomiędzy deskami drewnianymi. Uzupełnianie ubytków jest koniecznie bez względu na gatunek drewna, jaki został użyty – ten etap jest niezbędny, gdy cyklinowaniu podlega podłoga drewniana dębowa, sosnowa czy też jesionowa. Z reguły częstotliwość wykonywania zabiegu cyklinowania zależy przede wszystkim od jakości użytego lakieru zabezpieczającego czy innej powłoki. Ciekawostką jest między innymi to, że jeśli inwestor do zabezpieczenia podłogi wykorzysta nowej generacji olejowosk, cyklinowanie nie jest w ogóle potrzebne.

Po uzupełnieniu ubytków następuje dokładne oczyszczenie podłogi, a następnie nanosi się na nią podkład oraz warstwę lakieru zabezpieczającego. Dla jeszcze lepszej ochrony coraz częściej stosuje się drugą warstwę lakieru, kiedy podłoga dobrze wyschnie.

Kiedy nie stosuje się cyklinowania podłogi?

Samo cyklinowanie jest najczęściej realizowaną formą renowacji podłogi. Okazuje się jednak, że dzisiaj powszechnie wykorzystywane są także inne, nieco mniej inwazyjne metody, dzięki którym podłoga zawsze może wyglądać jak nowa. Wystarczy zastosować inny materiał zabezpieczający, na przykład wspomniany wcześniej olejowosk, olej czy wosk. Te preparaty dają idealną warstwę zabezpieczającą, natomiast nawet w przypadku ich nadniszczenia, istnieje możliwość naprawy tylko fragmentu podłogi, a nie całej jej powierzchni. Co więcej, można to zrobić samodzielnie bez potrzeby ponoszenia kosztów z tytułu zatrudniania profesjonalnej ekipy.

Dodaj komentarz