Skolioza: Przyczyny, objawy, leczenie

leczenie skoliozy

Skolioza jest jednym z najczęściej diagnozowanych chorób kręgosłupa. Okazuje się, że ta dysfunkcja rozpoznawana jest dzisiaj nie tylko u osób dorosłych, ale przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Ortopedzi wskazują, że właśnie ta wada postawy doprowadza do trwałych komplikacji, nierzadko do niemożności prowadzenia komfortowej aktywności ruchowej.

Boczne skrzywienie kręgosłupa występuje najczęściej u młodych i przybliża swoją postacią kształt litery S albo C. Bagatelizowana wada postawy w przyszłości doprowadza do krzywizn, które powodują trwałe zwyrodnienia oraz deformacje. Te z kolei mogą być przyczyną nie tylko dysfunkcji w sferze aktywności fizycznej, ale także ciężkich chorób, w tym chorób serca czy płuc.

Skolioza powstaje najczęściej na skutek złej postawy. U dzieci pojawia się najczęściej poprzez nieprawidłowe siedzenie. Przyczyną może być także brak aktywności ruchowej – weźmy pod uwagę, że coraz większa grupa dzieci rezygnuje z zajęć fizycznych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że skolioza bardzo często nie jest odpowiednio diagnozowana. Wizyty profilaktyczne w gabinetach ortopedycznych są rzadko praktykowane, a sami rodzice również najczęściej nie mają wiedzy na temat rozpoznawania wad postawy. Skolioza tak naprawdę nie musi od razu dawać wyraźnych symptomów. Można zauważać skrócenie jednej nogi, wystające łopatki, nierówność ramion oraz bioder. Na samym kręgosłupie może, ale nie musi pojawiać się garb, a wcięcie w talii może być wyraźniej zarysowane po jednej stronie tułowia. Profesjonalną diagnostykę zostawmy jednak specjalistom, tak samo, jak i leczenie skoliozy.

Skolioza wymaga bezsprzecznie leczenia. Najczęściej leczenie skoliozy nie jest inwazyjne i tylko w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja chirurgiczna. Najczęściej zalecana jest rehabilitacja, prowadzona zawsze indywidualnie. Należy przy tym zaznaczyć, że z reguły dochodzenie do zdrowia i likwidowanie tego typu wady postawy jest długotrwałe.

Dodaj komentarz