Wózki widłowe – do czego służą?

wózki magazynowe dwukołowe

Wózki widłowe to coraz częściej wykorzystywany sprzęt. Nie ma w tym nic dziwnego, bo te urządzenia wyręczają pracę ludzkich rąk, stwarzają optymalne warunki do wydajnej i efektywnej pracy w magazynach, hurtowniach, fabrykach, sklepach o dużej powierzchni czy innych przestrzeniach, w których zarządza się towarem o dużej wadze.

Po co inwestuje się w wózki widłowe?

Zadaniem wózków widłowych jest transportowanie towarów ułożonych na specjalnych paletach. Ich zaletą jest to, że jednorazowy załadunek może ważyć nawet kilkanaście ton. Wyobraźmy sobie, jak długo trwałaby praca pracowników fizycznych, gdyby ci musieli przenosić taki ciężar ręcznie. Co więcej, wózki magazynowe tego rodzaju wspierają zarządzanie towarem. Widły mogą unosić się na określoną wysokość, dzięki czemu towar może być odpowiednio układany, a potem zdejmowany w razie potrzeby.

Wózki dwukołowe magazynowe – więcej informacji znajdziesz na stronie: https://sklep.kolka-wiko.eu/13-wozki-magazynowe

Kto może obsługiwać wózek widłowy?

Ponieważ obsługa wózków do ciężkiego towaru wymaga ogromnej odpowiedzialności oraz zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa w miejscu pracy, operatorzy, dla których wózki paletowe są głównym narzędziem realizacji codziennych obowiązków zawodowych, muszą posiadać właściwe uprawnienia. Nie ma mowy, by takie urządzenia były obsługiwane przez osoby niewyszkolone. Niestety, w miejscu pracy nadal dochodzi do licznych wypadków właśnie z udziałem ciężkiego sprzętu, jakim są wózki widłowe. Wypadkom ulegają nie tylko pracownicy, którzy je obsługują, ale też osoby, które znajdują się na magazynie w pobliżu miejsca ich pracy.
Aby zdobyć uprawnienia do bycia operatorem wózków widłowych, należy odbyć specjalny kurs. Ten zawiera część teoretyczną, podczas której przyszły operator poznaje budowę tego urządzenia, dowiaduje się, jakie koła metalowo gumowe montowane są w wózku czy uczy się zasad bezpieczeństwa. Kolejnym etapem jest praktyka, podczas której pracownik uczy się rzeczywistej obsługi wózka widłowego.
Zwieńczeniem kursu są egzaminy i dopiero ich pozytywne zdanie uprawnia kursanta do pracy na wózku paletowym.

Co ważne pracodawcy, którzy zezwalają na wykorzystanie wózków widłowych pracownikom bez odpowiednich uprawnień, narażają nie tylko bezpieczeństwo całej załogi, ale naruszają też przepisy polskiego prawa. Zgodnie z tym ukarani mogą być zawieszeniem działalności zawodowej albo nałożona może być na nich wysoka kara pieniężna.

Dodaj komentarz