Czy wiesz, że już 50% polskich przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom szereg rozmaitych szkoleń? Okazuje się, że moda przyszła do nas z Zachodu i zatrzyma się u nas na dobre. Szkolenia są przecież czynnikiem, który nie tylko wpływa na zwiększenie kompetencji personelu. Poprzez ich realizację zwiększa się sama motywacja do pracy i zaangażowanie zatrudnionej kadry. Udowodniono na przykład, że do firm, które oferują szkolenia, składanych jest o wiele więcej CV niż do tych, które takiego programu w strukturach firmy nie realizują wcale.
Wyróżnia się dwa główne typy szkoleń. To te otwarte i zamknięte. Te pierwsze nie są techniczne, nie dostarczają konkretnej, fachowej wiedzy, ale raczej umiejętności i zwiększają kompetencje pracownika. I to właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ to właśnie szkolenia otwarte/miękkie są organizowane najczęściej i są o wiele bardziej lubiane przez pracowników.
Firmy szkoleniowe oferują dzisiaj cały szereg szkoleń otwartych. Pracodawcy mogą dobierać je zgodnie ze stanowiskami poszczególnych pracowników albo branży i rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Wiele zależy przecież od funkcjonowania firmy, metod pracy, koniecznych kompetencji do wykonywania obowiązków jak najlepiej.
Popularnością cieszą się dzisiaj nie tylko szkolenia integracyjne, które pozwalają stworzyć najlepsze relacje w zespole, pomiędzy wszystkimi pracownikami, którzy realizują wspólnie wytyczone cele. Popularne są też szkolenia z zakresu technik negocjacyjnych, mediacyjnych albo organizacji czasu pracy.
Jedno jest pewne. Pracownicy doceniają możliwość udziału w szkoleniach wszelkiego typu. Przecież nawet szkolenia integracyjne dostarczają wiedzę, umiejętności, są korzyścią dla każdego, kto bierze w nich udział. Raz odbyte szkolenie rozwija pracownika i bez względu na to, czy w tej samej firmie będzie pracował jeszcze wiele lat czy może już niedługo zmieni branżę, taka nauka przyda mu się zawsze.