Najczęściej występujące choroby proktologiczne

choroby proktologiczne

Hemoroidy, ropień odbytu, zapalenie jelita grubego, kłykciny kończyste czy nowotwory to właśnie choroby proktologiczne, które u ludzi występują najczęściej. Diagnozowaniem, leczeniem oraz ich profilaktyką zajmują się wyszkoleni proktolodzy.

Jeśli odczuwamy ból podczas oddawania stolca bądź siedzenia i pojawia się krew to jest prawie pewnym, że cierpimy na hemoroidy. To stan zapalny żył, jakie umiejscowione są w odbycie. Nierzadko dochodzi również do wypchania tychże żył na zewnątrz odbytu. Na szczęście hemoroidy można całkowicie i sprawnie wyleczyć, zawsze jednak pod opieką doświadczonego lekarza.

Do proktologa udajemy się z wszelkimi, niepokojącymi objawami, jakie mają występują w rejonie odbytu. Pamiętamy, że nie wszystkie schorzenia dają fizyczne symptomy w postaci bólu czy pieczenia. Nierzadko odczuwany jest jedynie dyskomfort, jak w przypadku ropnia czy kłykcin kończystych.

Wszelkie choroby odbytnicze należy bezwzględnie leczyć. Warto poszukać doświadczonego proktologa, na przykład poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła typu „proktolog Warszawa”. Pamiętajmy, że internista nie zawsze będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować chorobę, właśnie dlatego należy zwrócić się do specjalisty. Większość chorób proktologicznych daje się wyleczyć farmakologicznie. Tylko w skrajnych przypadkach koniecznym staje się zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz