Warunki, które pozwalają mieć szambo

przydomowa oczyszczalnia

Jeśli planujesz, by w okolicy Twojego domu powstała oczyszczalnia biologiczna ścieków, musisz odpowiednio zaprojektować cały teren, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Okazuje się, że przydomowe przepompownie ścieków muszą spełniać pewne warunki i być zlokalizowane w pewnej odległości od nieruchomości mieszkalnej.

 

Warto pamiętać, że szamba bez względu na ich rodzaj, powinny być montowane minimum 5 metrów od zabudowy mieszkalnej oraz minimum 2 metry od granicy działki. Co ważne, dzisiaj ogromną popularnością cieszą się szamba ekologiczne. Radom, Szczecin czy Rzeszów, a przede wszystkim obrzeża tych miast cieszą się inwestycjami tego rodzaju, które nie działają w sposób destrukcyjny na środowisko.

Do każdej nieruchomości jednorodzinnej można zamontować ekologiczne szambo. Może ono funkcjonować wraz z kanalizacją miejską, o ile dom jest do takowej podłączony. Co ważne, na właściciela przydomowej oczyszczalni nakładane są obowiązki w kwestii oczyszczania szamba. Wiele zależy oczywiście od wykorzystywania takiego systemu i ilości generowanych ścieków, natomiast przyjmuje się, że takie zbiorniki powinny być opróżniane nie rzadziej aniżeli co 3-6 miesięcy. Jeśli gospodarstwo domowe korzysta z przydomowej oczyszczalni oraz szamba każdego dnia, jego opróżnianie jest konieczne średnio raz na 2 miesiące. Częstotliwość takiego zabiegu może być też różna, patrząc na wielkość zbiornika na zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz