Przygotowanie dzieci do nauki w klasach wczesnoszkolnych

klasy wczesnoszkolne

Pierwszy dzień w szkole to sytuacja zawsze trudna. Nawet, kiedy temu wydarzeniu towarzyszą pozytywne emocje: podekscytowanie, ciekawość czy otwartość na nowe warunki spędzania większości dnia to dobrze znane są i te negatywne – stres, obawa przed nieznanym. Nie ma w tym nic dziwnego, każde dziecko i każdy rodzic przechodzi to samo, w mniejszym bądź większym natężeniu.

Okazuje się, że bardzo często to sami rodzice martwią się dużo bardziej i stresują aniżeli przyszli uczniowie. Pamiętajmy, że dziecko najczęściej dużo szybciej przyzwyczaja się do nowych warunków i potrafi zasymilować. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że ciężar przygotowania dziecka do nauki w klasach wczesnoszkolnych nie spoczywa jedynie na rodzicach, ale również placówce przedszkolnej to będzie nam zdecydowanie łatwiej przejść te najtrudniejsze, pierwsze dni w szkole.

Musimy wziąć pod uwagę, że przedszkole, do którego uczęszcza nasze dziecko, realizuje nie tylko funkcję opiekuńczą, ale również wychowawczą. Wpływa więc na prawidłowy rozwój malucha poprzez organizację różnego rodzaju zajęć. Każde przedszkole w Wilanowie posiada ofertę, w której przeczytać możemy o programie, jaki jest prowadzony. To zazwyczaj nie tylko ten podstawowy, wytyczony przez MEN, ale również dodatkowe, przez co dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności, poznawać zainteresowania, odkrywać pasje a przede wszystkim łagodnie przystosowywać się do warunków szkolnych, w których to nauka jest na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz