Historia cydru na świecie rozpoczyna się już w starożytności. To właśnie wtedy sok z jabłek poddawany był fermentacji przez Celtów i co więcej, najprawdopodobniej jedna odmiana cydru z tamtych czasów przetrwała do ery nowożytnej.
Po raz pierwszy cydr produkowany był na terenach obecnej Francji, nieco później w Wielkiej Brytanii. W Polsce niewiele o nim wiedziano chociaż od wieków jesteśmy jednym z największych producentów jabłek w całej Europie.
Historia cydru biorąc pod uwagę Polskę nie jest długa. Na dużą skalę zaczął być produkowany dopiero w roku 1996 chociaż pierwsze wzmianki o jego wytwarzaniu wskazują na początek XIX wieku. Przez Polaków cydr zaczyna być jednak doceniany dopiero teraz, od roku 2013 zapanowała na niego wręcz moda.
Producenci napojów alkoholowych zaczęli produkować cydr w Polsce masowo właśnie w roku 2013, to wtedy rząd obniżył akcyzę na tego rodzaju niskoprocentowy trunek i jego produkcja zaczęła być opłacalna. Ubolewać można jedynie nad tym, że przez wiele lat polskie jabłka nie były dostatecznie wykorzystywane jednak zaznaczyć tutaj należy, że dostarczaliśmy je do Francji czy Wielkiej Brytanii – krajów, które są potentatem biorąc pod uwagę produkcję cydru. Można więc śmiało powiedzieć, że cydr z polskich jabłek produkowany jest od lat, tyle że nie w naszym kraju.
Dzisiaj cydr jest w Polsce wielce pożądany. Wreszcie zaczęliśmy doceniać jego smak. Jest doskonałym zamiennikiem piwa bądź wina, niektórzy uznają, że smak cydru jest właśnie mieszanką obu tych trunków. Jeszcze do niedawna można go było dostać w najlepszych sklepach alkoholowych bądź prestiżowych pubach czy restauracjach. Dzisiaj dostępny jest już w co czwartym sklepie i lokalu gastronomicznym.
Według ekspertów jeszcze długa droga czeka nas, by cydr stał się tak popularny w Polsce jak na przykład piwo, najpierw musi ukształtować się kultura jego picia. Dzisiaj promowany jest jako tani napój o niskiej zawartości alkoholu bądź trunek tradycyjny, dla osób ceniących sobie naturalny wyrób.
Jeśli ktoś z was nie próbował jeszcze cydru warto wyszukać tego, który jest produkowany poprzez proces naturalnej fermentacji. Najlepiej jeśli rozlewany jest z beczek i taki znajdziemy w lokalach gastronomicznych. W tym celu można wpisać w wyszukiwarkę dowolne hasło typu „cydr gdzie kupić” i w szybki sposób ukaże nam się lista punktów, w których dostępny jest naturalny cydr.
Na sklepowych półkach w Polsce również jest on dostępny jednak trzeba zauważyć, że bardzo często smak takiego cydru w niczym nie przypomina tego oryginalnego. Niezwykle często produkowany jest na masową skalę i dodawane są do niego sztuczne barwniki czy aromaty. Jeśli więc chcemy poznać prawdziwy smak cydru lepiej zdecydować się na jego skosztowanie w pubie, w którym zostanie on nam podany z nalewaka, w kieliszku bądź wysokiej szklance.
Już dzisiaj jego smak został wielce doceniony przez tzw. hipsterów. Ci pijają go na wieczornych imprezach czy podczas upalnego dnia w celu orzeźwienia. Coraz częściej cydr w Polsce jest również wybierany do obiadu zamiast wina i trzeba przyznać, że to doskonały wybór biorąc pod uwagę chociażby jego lepsze właściwości zdrowotne aniżeli wino.