Na czym polega centralne ogrzewanie?

centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie jest współcześnie najbardziej popularną metodą ogrzewania różnego rodzaju budynków. Polega przede wszystkim na tym, że ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, przy wykorzystaniu jednego urządzenia a następnie rozprowadzane jest do różnych odbiorników ciepła, jakie są umieszczone w różnych pomieszczeniach na powierzchni budynków – ciepło rozprowadzane jest przede wszystkim za pomocą kaloryferów, ewentualnie ogrzewania podłogowego.

Centralne ogrzewanie składa się dzisiaj głównie z trzech elementów, to kotły – na przykład żeliwne piece czy piece stalowe, pompa cyrkulacyjna, dzięki której ciepło jest pobierane i rozprowadzane oraz grzejników, czyli na przykład wspomnianych już kaloryferów.

W obecnych czasach do rozprowadzania ciepła najczęściej wykorzystuje się wodę. Ta podgrzewana jest właśnie przy pomocy pieca a następnie rozprowadzana przy pomocy pompy do pozostałej instalacji. Główną zasadą centralnego ogrzewania jest wykorzystanie takiego paliwa do podgrzania wody, które byłoby najtańsze i możliwie jak najbardziej sprawne. Przykładem mogą być tutaj żeliwne piece, przy wykorzystaniu których korzysta się głównie z koksu, ewentualnie gazu jeśli w piecu tego rodzaju zamontowany zostanie specjalny przełącznik.

To właśnie kotły, przy pomocy których centralne ogrzewanie możliwe jest przy pomocy paliwa stałego, takiego jak koks czy drewno są dzisiaj nadal najczęściej wykorzystywane w Polsce. Coraz większą popularnością cieszą się również piece opalane na przykład olejem opałowym.

Najlepiej, jeśli piec będzie dwufunkcyjny, które służą równocześnie do produkcji ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu generujemy dużą oszczędność nie tylko poprzez zakup jednego urządzenia, ale również w ramach rozciągania instalacji – w takim przypadku funkcjonuje tylko jedna jej nić.

Dodaj komentarz