Kranówka na TAK, ale tylko filtrowana

butelka filtrująca dafi

60% Polaków obawia się pić wody z kranu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeszcze do niedawna jej jakość pozostawiała wiele do życzenia. Okazuje się jednak, że odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, w tym zakresie wiele się zmieniło. Nakładane normy zmuszają do utrzymywania idealnej jakości wody, jaka leci z kranów. Tym samym, w gospodarstwach, które są podłączone do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, można korzystać z dokładnie takiej samej „kranówki”, jak w innych krajach Unii Europejskiej.

Warto jednak podkreślić, że kranówka wypuszczana z sieci jest oczywiście nieskazitelnie czysta i potwierdzają to częste kontrole jakości. Uwagę trzeba jednak zwrócić na kanały jej dystrybucji. Nadal nie wszystkie rury, którymi przepływa woda, zanim znajdzie się w kranie, są w idealnym stanie. Niektóre są stare, zniszczone przez rdzę. W takich rurach mogą kumulować się bakterie, pasożyty i inne nieczystości, które woda pochłania. Na nic więc zdają się zapewnienia o jakości wody kranowej, skoro nikt nie jest w stanie sprawdzić stanu każdego centymetra rur.

Specjaliści podkreślają, że kranówkę można pić, ale dla pewności lepiej poddać ją uprzednio filtracji. Nie trzeba jej gotować, wystarczy butelka filtrująca, jeśli chcemy szybko cieszyć się niewielką ilością wody do ugaszenia pragnienia albo dzbanek dafi, jeśli wody ma być więcej. Co istotne, butelki z filtrami to w sumie dosyć nowe odkrycie, ale jakże praktyczne. O ile dzbanek może nam służyć jedynie w domu, tak butelka filtrująca dafi może towarzyszyć nam wszędzie – w pracy, podczas rowerowej wycieczki, na spacerze, zakupach czy w czasie treningu na siłowni. Wręcz warto mieć ja zawsze przy sobie, by gasić pragnienie zawsze wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę, a nie mamy pewności co do jakości wody. Trzeba przyznać, że jest to też spora oszczędność finansowa.

Pamiętajmy, że inwestycja w dzbanek filtrując czy butelkę z filtrem nie jest duża, ale dla zdrowia naszego i całej rodziny ma ogromne znaczenie. Zwolennicy ulepszania jakości wody z kranu przyznają, że filtracja wody ma też ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. W czasach, w których każdego dnia mamy do czynienia z tak ogromną ilością chemii, toksyn i zanieczyszczeń, warto postarać się, by tak niezbędne, ale i proste czynności normalnego funkcjonowania, mogły przebiegać przy zachowaniu pełnego zdrowia. Nasz organizm z całą pewnością się za to odwdzięczy.

Dodaj komentarz