Kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem do ortopedy?

ortopeda warszawa

Wizyty u ortopedy nie są obowiązkowe, ale przez samych fachowców o tej specjalizacji zalecane. Pierwsza wizyta w gabinecie ortopedycznym z dzieckiem przebiega najczęściej już kilka tygodni po narodzinach. Chodzi o to, by ortopeda ocenił stan i rozwój stawów biodrowych noworodka. W tradycyjnej formie badanie odbywa się poprzez wywiad z rodzicem dziecka oraz dokładnym zbadaniu malucha. Coraz częściej wykonuje się także usg bioderek, by wykluczyć najmniejszą dysfunkcję.

Oprócz wizyty u ortopedy w ramach sprawdzenia bioderek noworodka, rodzice najczęściej nie dbają niestety o regularne wizyty z dziećmi u tego rodzaju specjalisty. A szkoda, bo okazuje się, że nawet 70% uczniów w klasach wczesnoszkolnych ma wady postawy. Skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie czy koślawość kolan to przeważnie rozpoznawane wady, które nadają się do natychmiastowego leczenia. To właśnie dlatego wizyt w gabinetach ortopedycznych nie należy odkładać. Pamiętajmy, że niektóre wady nie dają objawów od razu, ale rozwijają się przez długie lata, zanim dojdzie do poważnych problemów z poruszaniem się.

Znalezienie dobrego ortopedy, by wybrać się z dzieckiem na wizytę choćby profilaktycznie, nie jest dzisiaj żadnym problemem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „ortopeda warszawa”, by znaleźć profesjonalny gabinet blisko swojego miejsca zamieszkania.

Każdy dobry specjalista potwierdzi, że wady postawy najszybciej i najmniej inwazyjnie niwelowane są w przypadku małych pacjentów. Zazwyczaj wystarczy rehabilitacja, częste chodzenie na boso, korzystanie z maty ortopedycznej oraz wkładanie do butów specjalnych wkładek korekcyjnych.

Dodaj komentarz