Uznaje się, iż operacje zeza są najbardziej skuteczne, jeśli wykonywane są u małych dzieci, wadę wzroku tego rodzaju powinno się niwelować od razu po zauważeniu pierwszych, niepokojących zmian.
Oczywiście, chirurgiczne leczenie zeza jest możliwe również u dorosłych i może odnieść takie same skutki natomiast zaleca się, by wadę tego rodzaju usuwać w młodym wieku, chyba że zez powstanie dopiero w okresie dorosłości.
Operacja zeza trwa średnio 40 minut i przebiega w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Najczęściej leczenie zeza ta metodą przebiega w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, iż pacjent nie musi być nawet hospitalizowany. Wystarczy, że wstawi się rano na zabieg (na czczo) a już kilka godzin po operacji będzie mógł iść do domu.
Pamiętajmy, że operacja zeza może być przeprowadzona tylko po wcześniejszym wykonaniu niezbędnych badań, które wykluczą przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Wymienić tutaj można chociażby morfologię z rozmazem, badanie HCV, badanie układu krzepnięcia, badanie EKG (jeśli operacji ma być poddana osoba dorosła powyżej 40 roku życia) czy też badanie RTG klatki piersiowej (jeśli operacji ma być poddana osoba dorosła powyżej 60 roku życia).
Nie ma przeciwwskazań do operacji patrząc na pory dnia czy roku. Przez kilka godzin po operacji oko bądź oczy są zaklejone, następnie przez kilka kolejnych dni należy przemywać je kroplami przeciwzapalnymi. Co ważne, przez kilka pierwszych miesięcy po operacji pacjent nie powinien narażać oczu na zabrudzenie, nie może też pływać w chlorowanej wodzie ani nurkować.