Student, który kształci się na specjalizacji laryngologicznej z całą pewnością zdaje sobie sprawę z tego, iż już niebawem będzie lekarzem, który zalicza się do 40 najbardziej popularnych w Polsce. Do gabinetów laryngologicznych ustawiają się bowiem długie kolejki pacjentów a sam laryngolog zajmuje się rzeczywiście szerokim zakresem chorób.
Jego specjalizacja obejmuje wszelkie schorzenia w obrębie głowy oraz szyi. To nie tylko profilaktyka, diagnozowanie i leczenie schorzeń poszczególnych organów, ale również narządów zmysłów, takich jak węch, smak czy słuch. Do chorób, na jakie zapadają najczęściej pacjenci laryngologa zaliczyć można zapalenia ucha, polipy w nosie, zapalenie zatok, zapalenie gardła, urazy mechaniczne nosa, zawroty głowy czy nowotwory w obrębie szyi i głowy.
Co istotne, praktycznie wszystkie zaburzenia, z jakimi ma do czynienia laryngolog, leczy on zabiegowo a farmakoterapia jest jedynie środkiem wspomagającym. Jedynie w rzadkich przypadkach i we wczesnej fazie rozwoju choroby możliwym staje się leczenie nieinwazyjne – tak jest na przykład biorąc pod uwagę leczenie zatok. Ciekawostką jest przy tym fakt, że możliwość niwelowania dysfunkcji zabiegami pozwala pacjentom na szybkie zwalczanie problemu, przecież farmakoterapia trwa zazwyczaj o wiele dłużej.