Jak zostać księgową?

księgowa

Zawód księgowej czy księgowego jest obecnie w Polsce jednym z najbardziej popularnych. To ciekawe tym bardziej, że nadal nie zorganizowano w naszym kraju chociażby jednego kierunku studiów, na którym można byłoby się kształcić w tej profesji. Ciekawostką jest również fakt, że od księgowego wymaga się jednak wykształcenia wyższego.

Przyszli księgowi wybierają więc najczęściej kierunki, takie jak ekonomia czy marketing i zarządzanie a jako specjalizację księgowość bądź rachunkowość. Taki sposób kształcenia pozwala im poznać szczegółowo zakres wykonywanej w przyszłości pracy. Co więcej, nie wystarczy samo wykształcenie wyższe, by utrzymać posadę księgowej. Od tego rodzaju specjalistów wymaga się ciągłego dokształcania a jest to spowodowane częstymi zmianami przepisów czy ustaw nawiązujących chociażby do rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie dlatego każda księgowa powinna dodatkowo uczęszczać na kurs księgowości, chociażby raz na jakiś czas. Dzięki temu może zdobywać bieżącą wiedzę na temat aktualnych przepisów.

To nie wszystko bowiem od księgowych wymaga się nie tylko znajomości zagadnień związanych z rachunkowością czy podatkami, ale chociażby sprawnej obsługi komputera i umiejętności obsługi specjalistycznych programów. Dzisiaj również dobrze jest jeśli księgowa będzie znała język obcy, najlepiej angielski.

Księgowa może być zatrudniona na etacie w firmie, w biurze rachunkowym bądź prowadzić własną działalność. Plusem tego zawodu jest fakt, iż każda osoba fizyczna oraz każda firma musi sprawnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym czy innymi organami, popyt na usługi tego rodzaju nigdy więc nie maleje.

Początkująca księgowa może liczyć na zarobki rzędu 1 500 złotych jednak każdy pracownik o tej profesji dąży do zdobycia tytułu głównej księgowej – wtedy liczyć może na wynagrodzenie rzędu 5 000 złotych. Wiele zależy oczywiście od miejsca, w którym jest zatrudniona. Prężnie funkcjonujące biuro rachunkowe może przynosić jej zyski sięgające kilkunastu tysięcy złotych.

Z całą pewnością warto być księgową, bo to zawód, który zawsze będzie potrzebny. Nie panują w tych kwestiach żadne trendy a jedynym zagrożeniem są programy komputerowe i samokształcenie ludzi, dzięki czemu mogą oni samodzielnie prowadzić swoje sprawy księgowe i rachunkowe. Nikt jednak nie będzie miał tak obszernej wiedzy w tym zakresie, zresztą zawód księgowej to nie tylko comiesięczne rozliczenia, ale także codzienna praca nad finansami firmy.

Dodaj komentarz