Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy na wysokości?

serwis podnośników szczecin

Pracą na wysokości określa się wszystkie czynności, które wykonywane są wyżej niż 1 metr nad ziemią. Do takich zadań niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie. Chodzi przede wszystkim o ochronę pracownika oraz jego najbliższego otoczenia. Praca ponad ziemia ma być przecież wykonywana sprawnie i rzetelnie oraz w pełnym komforcie. Pracodawca nie może narażać zdrowia ani życia swoich pracowników. Jeśli praca ma być wykonywana na wysokościach, musi uprzednio właściwie przygotować teren.

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowano tradycyjne rusztowania. To sprawdzony sposób na to, by pracownik mógł nie tylko bezpiecznie pracować ponad ziemią, ale również przemieszczać się pomiędzy poziomami czy transportować tam niezbędne materiały.

Dzisiaj coraz częściej stosuje się jednak podnośniki koszowe albo nożycowe. To sprzęt idealny do pracy ponad ziemią, kiedy zadania mają odbywać się na niewielkiej powierzchni i w krótkim czasie. Nie ma wtedy sensu rozstawiać obszernych rusztowań.

Warto jednak pamiętać, że nie sam sprzęt, barierki czy platformy z odpowiednim zabezpieczeniem będą wpływać na ochronę pracowników, którzy wykonują zadania na wysokości. Chodzi również o to, by sprzęt ten był w pełni sprawny. Ciekawostką jest fakt, że maszyny wykorzystywane do wznoszenia się ponad ziemię, musza być stale kontrolowane. Za ich stan odpowiada pracodawca, który musi podjąć współpracę z fachowcami, najlepiej jest wybrać autoryzowany serwis podnośników. Szczecin, Kraków, Warszawa, a nawet mniejsze miasta w Polsce takimi dysponują. Tylko najlepsze serwisy zadbają o należytą sprawność urządzeń i będą natychmiast reagować na najmniejsze usterki. Bezpieczeństwo jest w tym przypadku najważniejsze i odpowiedzialny pracodawca musi zadawać sobie z tego sprawę.

Dodaj komentarz