Jak wybrać firmę sprzątającą po zmarłym?

sprzątanie po zmarłych

Sprzątanie po zmarłych to profesja, która jest wyjątkowo specjalistyczna. Nie można jej wykonywać bez odpowiedniego przeszkolenia i znajomości technik sprzątających. Coraz częściej zdarza się, że rodziny zmarłych korzystają z usług firm sprzątających miejsce śmierci. Jest to wynik wzrostu świadomości społecznej o tym, że takie miejsca mogą się przyczynić do poważnych chorób. 

Najważniejsi są doświadczeni pracownicy

Pracownicy firm sprzątających po zwłokach muszą mieć niesamowicie odporna psychikę. To, co oglądają w swojej pracy, może być niesamowicie drastyczne. Mieszkania potrafią być całe we krwi i innych wydzielinach. Jeśli zwłoki zostają odnalezione po paru dniach, to dochodzi do tego spora ilość różnego rodzaju robactwa, a nawet gryzoni.

Pracownicy zajmujący się czyszczeniem mieszkań po zwłokach twierdzą, że jednym z najbardziej “brudzących” rodzajów śmierci jest samobójstwo. Po podcięciu żył, strzeleniu sobie w głowę lub innych mechanicznych samobójstwach, pozostaje bardzo dużo materiału biologicznego. Krew dochodzi do najmniejszych szczelin i zakamarków mieszkania. 

Przede wszystkim jakość usługi

Usługi sprzątania po zmarłych mogą być drogie – wszystko zależy od rodzaju śmierci i stopnia zanieczyszczenia pomieszczenia. Cena czyszczenia miejsca śmierci może wynieść od kilkuset złotych do nawet ponad dziesięciu tysięcy złotych. 

Trzeba też pamiętać, że firm sprzątających po zgonach nie jest tak dużo. Niekiedy pracownicy muszą dojeżdżać do oddalonych miejscowości i spędzić w nich parę dni, aby wyczyścić pomieszczenie. 

Specjalistyczne środki czystości, ozonatory również nie są tanie. Koszt całego zestawu może wynieść spokojnie pięćdziesiąt tysięcy złotych. Firmy sprzątające po zmarłych wykorzystują kilkanaście mocnych środków czyszczących, które produkowane z przeznaczeniem medycznym – czyści się nimi również szpitale i kostnice.

Wybranie firmy sprzątającej to nie jedyny element konieczny do załatwienia w związku ze zgonem. Warto też przemyśleć takie kwestie jak nagrobek, pogrzeb, stypa czy kwiaty.

Dodaj komentarz