Prowadzenie rozliczeń księgowych jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. O ile duże przedsiębiorstwa organizują najczęściej własne działy księgowe, w których zatrudniają specjalistów tej gałęzi rynku albo współpracują z biurem księgowym, tak małe, jednoosobowe firmy mogą poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, bez zbędnych kosztów.
Okazuje się, że dzisiaj księgowość w małej firmie nie jest problemem. Wystarczy znać podstawy księgowości, by sprawnie rozliczać się z kontrahentami, ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym. Dzisiaj dostępne są szybkie kursy księgowe online, ale także innowacyjne programy komputerowe, które tak naprawdę dokonują rozliczeń samodzielnie, po wpisaniu jedynie odpowiednich wartości.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://www.cee.pl/oferta/oferta-kursow-dla-kandydatow-na-bieglych-rewidentow/ – biegły rewident kursy
Małe firmy nastawione są na rozwój oraz generowanie zysku, który pozwoli nie tylko przetrwać na rynku, ale również dostarczać właścicielowi komfort stabilności finansowej. Takie działalności nie mogą pozwolić sobie bardzo często na dodatkowe koszty, zresztą w przypadku małej księgowości są one zbyteczne. Comiesięczne rozliczenia, jeśli ktoś odbył nawet te podstawowe szkolenia księgowości, nie są żadnym problemem, a nabycie odpowiedniego programu do rachunkowości usprawnia ten proces jeszcze bardziej.
Oczywiście, jeśli właściciel małej firmy jest zupełnym laikiem, powinien skorzystać z pomocy biura księgowego. Zupełnie nieopłacalnym zabiegiem jest zatrudnianie na etat księgowej. Współpraca z zewnętrznym biurem w zupełności wystarczy, do tego koszty takiego rozwiązania są znacznie niższe niż stałe zatrudnienie pracownika. W przypadku miesięcznej obsługi jednoosobowej działalności profesjonalne biuro księgowe pobierze opłatę w wysokości od 200 do maksymalnie 500 złotych. Wiele zależy od skomplikowania rozliczeń czy branży, w jakiej działa firma.
Myśląc o rozwoju własnej firmy, każdy właściciel powinien podjąć decyzję o formie i sposobie rozliczeń księgowych indywidualnie. Należy wziąć pod uwagę czas, jaki trzeba poświęcić na pracę tego rodzaju – może jednak lepiej przeznaczyć go na istotę działalności biznesu? Pod uwagę trzeba też wziąć kompetencje do sprawnego dokonywania rozliczeń, bo nie każdy chce zainwestować w szkolenie, by móc to robić w sposób profesjonalny. Pamiętajmy, że rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym są konieczne i w ich przypadku nie ma mowy o jakichkolwiek błędach. Nieumiejętne prowadzenie księgowości będzie skutkować poważnymi problemami, a nawet karami finansowymi, na jakie małe firmy najczęściej nie mogą sobie pozwolić.