Czym zajmuje się magazynier?

wózki magazynowe dwukołowe

Magazynier to osoba pracująca na magazynie. Te mogą być wszelkiego typu, natomiast ich istotą jest zarządzanie i przechowywanie towarów różnego rodzaju. Okazuje się, że praca magazyniera wcale nie jest taka prosta, a już na pewno nie wymaga jedynie sprawności fizycznej. Dzisiaj osoba zajmująca takie stanowisko jest w istocie managerem działu przechowywania czy transportowania wyprodukowanych wyrobów. Do tego wymagana jest doskonała organizacja pracy oraz odpowiedzialność.

Obowiązki magazyniera

Magazynier przyjmuje towar, zarządza jego składowaniem, wydaje kolejnym działom. W swojej pracy musi uwzględniać rodzaj towaru, by zachować optymalne bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość wyrobów.

Już dawno magazynier przestał używać siły fizycznej podczas realizacji zawodowych obowiązków. Dzisiaj ma do wykorzystania wózki dwukołowe czy wózki widłowe, dzięki którym nie musi dźwigać, a praca staje się doskonale wydajna i efektywna. W zależności od wielkości powierzchni magazynowej i gabarytów wyrobów, które są składowane na magazynie, stosować można niewielkie wózki ogrodowe, które mają koła metalowe albo duże wózki paletowe, jeśli towar pakowany jest w partiach o wadze nawet kilku ton.

Kto może zostać magazynierem?

Dzisiaj magazynier to nie tylko osoba o wyjątkowej sprawności fizycznej. To pracownik wykwalifikowany i specjalnie wyszkolony. Nierzadko to operatorzy wózków widłowych czy platformowych, ponieważ, by móc używać takie sprzęty, trzeba mieć specjalne uprawnienia.

Oprócz szkoleń i kursów zawodowych, magazynier powinien wykazywać konkretne kompetencje osobowościowe. Tutaj mówi się przede wszystkim o doskonałej organizacji pracy, komunikatywności, odpowiedzialności, umiejętnościach zarządzania, planowania, przewidywania. Co ważne, dobry magazynier będzie umiał kierować nie tylko towarem, ale i podległym personelem, liczy się też praca pod presją czasu, stresu oraz pełne zaangażowanie i odpowiedzialność.

Warto wziąć pod uwagę, że nadal to właśnie praca z ciężkim sprzętem wywołuje najwięcej wypadków w miejscu zatrudnienia. Wózki widłowe czy platformowe bezwzględnie wpływają na zwiększenie wydajności czy efektywności pracy, natomiast są to ciężkie maszyny, które obsługiwane nieumiejętnie, mogą być przyczyną groźnych wypadków. Należy więc zachować pełna ostrożność i zawsze dbać o optymalną sprawność wszelkich urządzeń magazynowych.

Dodaj komentarz