Czy ksiądz może odmówić pochówku?

dom pogrzebowy warszawa

Zgodnie z polskim prawem, ksiądz nie może odmówić pochówku na cmentarzu, nawet jeśli osoba zmarła była niewierząca i nie uczestniczyła w mszach świętych. Niedopuszczalna jest również dyskryminacja, zgodnie z którą niektórzy zmarli mieliby być chowani w gorszej lokalizacji na cmentarzu. Wiele słyszy się o tym, że ksiądz zezwolił na pochówek, ale na obrzeżach cmentarza. To sytuacja niezgodna z prawem, nawet jeśli chodzi o pogrzeb świecki.

W jakich przypadkach księża odmawiają pogrzebu?

Okazuje się jednak, że ksiądz ma wiele do powiedzenia w związku z pochówkiem na cmentarzu wyznaniowym i dotyczy to nie tylko zmarłych niewierzących. Ksiądz ma na przykład prawo odmówić prowadzenia mszy, może też nie udostępnić kaplicy, w której doszłoby do tzw. ostatniego pożegnania nieboszczyka z bliskimi. W Polsce rzadko dochodzi do takich sytuacji, ale nie można potwierdzić, że nie ma ich wcale.

Wiadomo na pewno, że ksiądz nie powinien odmówić pochówku, jeśli na takowy nie stać bliskich zmarłego. Niestety jest to usługa odpłatna, a zasiłek pogrzebowy za osobę ubezpieczoną wynosi jedynie 4 000 złotych. To nierzadko zbyt mało, patrząc na koszty wykupienia tylko samego miejsca na cmentarzu – na stołecznych cmentarzach miejsce pochówku to wydatek nierzadko rzędu kilkunastu tysięcy złotych. To tego doliczyć trzeba jeszcze opłatę za ceremonię pogrzebową czy opłacenie grabarzy. Jak widać, pożegnanie i godne pochowanie osoby zmarłej może być nad wyraz kłopotliwe formalnie, pomijając już żal i smutek po utracie członka rodziny.

Czy pomóc może dom pogrzebowy?

Nie każdy wie, ale w takich sytuacjach kluczowe jest wybranie odpowiedniego domu pogrzebowego. Warszawa i inne większe miasta są pełne zakładów pogrzebowych, które mogą pomóc z negocjacji z księdzem. Często pracownicy funeralni znają się nawzajem i wiedzą, z którymi kapłanami można się ułożyć.

Dodaj komentarz