Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy pozyskuje się poprzez wytłaczanie na zimno skórek dojrzałych i soczystych pomarańczy.

Co ciekawe, ma on wiele zastosowań i wcale nie chodzi tutaj tylko o aromaterapię, która jest ukojeniem dla naszych zmysłów i duszy, ale również właściwości lecznicze oraz kosmetyczne.

Olejek pomarańczowy ma szerokie spectrum zastosowań. Przede wszystkim, ze względu na słodki aromat pomarańczy, jest polecany wszystkim, u których podejrzewa się stany depresyjne, przewlekłe przemęczenie czy spadek libido.

W lecznictwie, wykorzystuje się go w celu leczenia stanów zapalnych skóry czy problemów żołądkowych – działa rozkurczowo i wiatropędnie. Pobudza układ trawienny do prawidłowej pracy, poprawia apetyt, działa żółciopędnie. Wykazuje też dobroczynne działanie na układ moczowy, ponieważ działa moczopędnie.

Coraz częściej, jego właściwości doceniają również kosmetolodzy. Olejek pomarańczowy pomaga zwalczać trądzik i stan zapalne skóry, tonizuje i jest świetnym środkiem antyseptycznym – doskonale oczyszcza pory z wszelkich zanieczyszczeń. Co więcej, działa regenerująco i ujędrniająco a dodany do balsamu, pomaga niwelować niekorzystny cellulit.

Jak wspomnieliśmy na początku, olejek pomarańczowy wykazuje działanie antydepresyjne. Oznacza to, iż łagodzi napięcie, nerwowość. Polecany jest osobom nadpobudliwym, agresywnym i kłótliwym. Pomaga zwalczać różnego rodzaju stany lękowe, ułatwia zasypianie i łagodzi migrenowe bóle głowy.

Ciekawostką jest fakt, iż olejek pomarańczowy działa jeszcze bardziej intensywnie, kiedy połączy się go z innymi olejkami eterycznymi, przede wszystkim olejkiem cynamonowym, goździkowym czy imbirowym i z drzewa sandałowego.

Najczęściej stosuje się go w trzech formach. Jako dodatek do aromaterapii – wtedy krople olejku wlewane są do specjalnego kominka czy świeczki. Jako składnik balsamu, który wykorzystywany jest podczas relaksacyjnego czy ujędrniającego masażu – wystarczy wlać go do dowolnego balsamu, połączyć z olejem migdałowym, słonecznikowym bądź z pestek winogron. Olejek pomarańczowy można tez wlewać do kąpieli (do wody warto dodać też kilka łyżek miodu).

tangerine-850432_1280Pamiętajmy również, że olejek pomarańczowy można spożywać natomiast nie może być wykorzystywany w ten sposób w dużych ilościach. Niestety, ma działanie fotouczulające, więc może wywołać mdłości a nawet wymioty.

Zawsze przed zastosowaniem olejku, należy wykonać próbę uczuleniową, ponieważ może wywołać alergię i uszkodzenie skóry. Nigdy nie należy stosować go bezpośrednio na skórę, zawsze trzeba go rozcieńczyć czy dodawać do bazy tylko jako dodatek.

Z olejku pomarańczowego nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące. Nie powinno się go stosować również u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5-go miesiąca życia.

Nabywając olejek pomarańczowy, koniecznie należy sprawdzić pochodzenie pomarańczy, z jakich został pozyskany. Te najlepsze powinny być odmiany Citrus Aurantium Dulcis lub Citrus Aurantium Sinensis. Krajem ich naturalnego pochodzenia jest Brazylia, Izrael, Cypr, Ameryka Północna i kraje śródziemnomorskie. Trzeba również patrzeć na sposób wytłaczania olejku – najlepszy jest ten pozyskiwany na zimno z pomarańczowej skórki.

Artykuł stworzony w oparciu o materiały ze strony sklep.optimanatura.eu – sklepu z olejkami eterycznymi.

Dodaj komentarz